Rovnako ako športovci, tak aj zamestnanci potrebujú kouča, ktorý ich bude viesť. Bohužiaľ, na mnohých pracoviskách to vyzerá tak, že manažéri zastávajú úlohu dozorcov, nie ľudí, ktorí sú schopní svoj tím viesť a motivovať. V skutočnosti je koučovanie rovnako dôležité na ihrisku i pracovisku. 

Koučing zamestnancov je dôležitou súčasťou permanentného riadenia výkonnosti. Inými slovami by sa manažéri mali neustále usilovať o maximalizáciu potenciálu zamestnancov. Mali by podporiť ich prirodzené talenty, vlohy a zaradiť ich na pozíciu, vďaka ktorej budú rásť oni sami a taktiež spoločnosť. Vynikajúci lídri si so svojim tímom udržiavajú čestné vzťahy, otvorene medzi sebou komunikujú, motivujú, zapájajú sa do úloh a riešia problémy. V dnešnom článku vám priblížime, ako efektívne koučovať svojich zamestnancov, aby bol celý tím produktívny a angažovaný.

Často poskytujte zamestnancom spätnú väzbu

Zamestnanec sa nedozvie, že niečo robí správne alebo nesprávne, ak s ním nebudete pravidelne komunikovať. Úspech tímu a firmy v prvom rade stojí a padá na komunikácii. Zamestnanci potrebujú dostať konštruktívnu spätnú väzbu od svojich lídrov, no nie vždy ju dostanú. Vopred si vyhraďte čas na poskytnutie spätnej väzby a pripomienok, čo by sa mohlo z ich strany zlepšiť. Komunikujte vždy osobne, nie telefonicky ani e-mailom. 

Požiadajte o spätnú väzbu aj váš tím

Spätná väzba by nemala pochádzať len od manažéra. Zamestnanci by mali byť motivovaní a povzbudzovaní k tomu, aby si mohli navzájom a tiež s vami vymeniť názory a výhrady. Snažte sa vytvoriť takú firemnú kultúru, kde si budete vzájomne poskytovať spätnú väzbu každý deň. Vďaka neustálemu dialógu neostane nikto nevypočutý. 

Nové nápady prijímajte s otvorenou náručou

Okrem spätnej väzby je podstatné tiež počúvanie. Buďte otvorení nápadom zamestnancov, pretože vďaka nim získate nové pohľady, o ktorých ste predtým neuvažovali a zamestnanci sa budú cítiť vypočutí a potrební. Keď ľudia cítia, že ich názor je rešpektovaný a cenený, je oveľa pravdepodobnejšie, že sa budú pravidelne a aktívne zapájať do úloh a svoje názory budú presadzovať sebavedome

Povzbudzujte zamestnancov, aby sa učili od ostatných

Každý zamestnanec má rôzne silné i slabé stránky a nikto nie je navlas rovnaký. Ak sa budete snažiť, aby sa jeden druhému navzájom otvorili, lepšie si porozumejú, otvoria sa nové možnosti a pracovisko bude viac prepojené. Podnecujte zamestnancov k tomu, aby často komunikovali a aby sa navzájom učili novým zručnostiam alebo prístupom. Prijatie rôznych perspektív lídrovi pomôže podporiť rôznorodosť a inkluzívnejšiu kultúru v práci.

Pomôžte zamestnancom prekonať samých seba

Aj keď členov svojho tímu nechcete príliš zahlcovať, mali by ste ich motivovať, aby vyšli zo svojej komfortnej zóny. To im pomôže rásť, získať väčšiu sebadôveru a podávať najlepšie výkony. Toto pomáha hlavne ľuďom, ktorí prejavujú nedostatočný záujem o svoju prácu a potrebujú silu, ktorá ich nakopne

Nevykonávajte ich prácu za nich

Ak si všimnete, že niektorá zadaná úloha stagnuje, alebo sa uberá nesprávnym smerom, je možné, že budete cítiť potrebu vziať ju do vlastných rúk. Občas môže byť takýto prístup prospešný a nápomocný, ale z dlhodobého hľadiska to nie je správne. 

Určite viete, že najlepšie sa človek učí z vlastných chýb, preto ich nechajte úlohu dokončiť s vaším poradenstvom. Ak si nevedia dať rady, položte im sugestívne otázky, vďaka ktorým prídu na odpoveď sami. Takto im ukážete správnu cestu.

Tolerujte zlyhania

Nie všetko vždy môže byť dokonalé, niektoré veci skrátka nejdú podľa plánu. Chyby sú súčasťou práce. Je však dôležité, ako zareagujete. Namiesto tvrdého pokarhania, akceptujte zlyhania vašich zamestnancov tak, aby sa neznížil požadovaný štandard. Musia si uvedomiť, čo je zlé a čo je potrebné napraviť. Buďte pozitívni a povzbuďte ich, aby sa zamysleli nad možnosťami, vďaka ktorým môžu byť chyby vyriešené. 

Urobte si plán cieľov

Pracovať bez vytýčeného cieľa je nelogické a hlúpe, ale to iste viete. Ak dúfate, že sa všetci zamestnanci budú uberať rovnakým smerom, musíte im ukázať, kam majú ísť. Stanovte pre váš tím jasné ciele a taktiež ich zosúlaďte s ich individuálnymi cieľmi, ktoré im pomôžu rozvíjať kariéru. Takto dosiahnete tímový i obchodný úspech