Aj vy si zvyknete klásť otázku, že prečo sa vám nedarí? Porovnáte s s vašimi priateľmi, kolegami a cítite sa frustrovane, zbytočne a menejcenne. Nevešajte hlavu, veď predsa neúspech je súčasť života. Viete, kto nikdy nezažil neúspech? Ten, kto nič nerobí, neriskuje, nevychádza zo svojej komfortnej zóny a preferuje pohodlnosť pred činnosťou. Na sklonku života však takýto človek ľutuje, že sa ani len nepokúsil ísť po ceste za svojimi snami. To je skutočný neúspech, dalo by sa povedať, že premrhaný čas. Nemôžeme však nikoho súdiť a dokonale pochopiť jeho život, no faktom je, že nečinnosť je horšia ako zlyhanie.
Čo je vlastne zlyhanie?
Zlyhanie nie je v skutočnosti tak negatívne, pretože sa vďaka nemu učíme. A keď sa učíme na vlastných chybách, získavame skúsenosti a staneme sa flexibilnými, rozhľadenými, múdrymi ľuďmi. Skúsenosti nie sú dobré alebo zlé, jednoducho len existujú a potom je už na vás, ako sa k nim postavíte.
V modernej spoločnosti sa zvyknú ľudia na neúspech pozerať zhora. Niektorí sa dokonca tešia, ak sa vám niečo nepodarí. No rozdiel je v tom, že zatiaľ, čo vás oni súdia, vy ste získali cennú lekciu. Inými slovami, zlyhania predchádzajú úspechom. Čím viac sa naučíte, čo nefunguje, tým skôr prídete na spôsob, ako veci môžu fungovať. Teraz však prejdime na možné dôvody, prečo sa vám nedarí. Príčin môže byť viac, ale nasledujúce tri sú najčastejšie.
Neberiete zodpovednosť za svoj život
Ak chcete vyriešiť akýkoľvek problém, musíte si pripustiť, že chyba môže byť na vašej strane. Samozrejme, že je jednoduché odvracať pozornosť inam a obviňovať druhých ľudí. Tento spôsob myslenia vás však nikam neposunie a podobné situácie vás budú aj naďalej stretávať. Tajomstvo spočíva v prevzatí zodpovednosti za každý krok a zahodení výhovoriek. Ak to dokážete, začne sa vám dariť a zároveň vás opustí pesimistický pohľad na život a „hlas sabotéra” vo vašej mysli.
Neveríte si
Môže to pre niekoho vyznieť nadnesene, ale viera je základom každej oblasti života. Bez vlastného presvedčenia by sa neuskutočnili žiadne úchvatné úspechy. Ak si neveríte, sabotujete svoje úsilie. Samotné zlyhanie vás ešte utvrdí v tom, že nie ste hodní svojej práce a dostanete sa do zajatia deštruktívnych myšlienok (nemám na to, nie som dosť dobrý, úspech mi nie je súdený). Akonáhle si tento toxický návyk začnete plne uvedomovať, budete mať lepšiu kontrolu nad svojimi myšlienkami a ostane priestor na pozitívne.
Príliš rýchlo sa vzdávate
Nič cenné príde do života len tak, chce to trpezlivosť. Každý deň môžete čítať správy od úspešných ľudí, ktorí dosiahli niečo veľkolepé. Prečo je to tak? Nevzdávajú sa. Je ľahké niečo začať, no ťažšie je zotrvať. Mnohí neúspešní ľudia nedokončili to, čo začali. Pri prvej prekážke „zaradili spiatočku” alebo skákali z jednej veci na druhú. Ak už máte nejaký ten pokrok za sebou, nevzdávajte sa, môžete prísť o vytúžené ovocie.